Hangar Ayakkabı : Ayakkabıcılığın Bim’i Gibi Olduk

by • 12 Nisan 2013 • Ayakkabı Bayilikleri, Bayilik HaberleriComments (0)1270


Çin malları, en çok tekstil ve ayakkabı sektörünü zorluyor. Özellikle ayakkabıda isim yapmış pahalı markalar bile yerli üretimi terk edip ithalatçı konumuna gelmeye başladı.

Firma Hakkında Bilgi


Ancak sektörde Çin mallarına direnen girişimciler de bulunuyor. Üç yıl önce kurulan Haan.gar ayakkabı, Çinlileri bile şaşırtacak fiyatlarla yerli ürün satıyor. ‘Bedavadan biraz pahalı’ sloganını kullanan şirketin en ucuz ayakkabısı 6,90, en pahalısı ise 33 YTL. Geçen yıl 3 milyon çift ayakkabı satan firmanın ülke genelinde 190 bayisi bulunuyor. Hedef ise 500 şubelik dev bir zincir haline gelmek. Haan.gar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk, bazılarının korkulu rüyası olan Çin’in kendileri için tehdit olmadığını söylüyor. Sektörde isim yapmış pek çok firmanın Çin’den getirdiği ayakkabıları üç katı fiyatla sattığını dile getiren Selçuk, “Ancak biz kaliteli yerli ayakkabıyı onlardan çok daha ucuza satabileceğimizi gösterdik.” diyor. Kısa sürede elde ettikleri başarıyla sektörün kendini toparlamaya başlamasını da sağladıklarını ifade ederken şu örneği veriyor: “Diğer firmaları da fiyat indirimine zorladık. Önceki yıl ayakkabıya 100-150 YTL etiket koyanlar, bu yıl aynı ürünün fiyatını 70-80 YTL ‘ye çekti.”

Alpaslan Selçuk’un verdiği bilgiye göre, Çin’e kafa tutmanın sırrı, büyük çaplı üretim ve düşük kâr marjında yatıyor. Firma, milyonları bulan satış rakamları sayesinde hammaddeyi ucuza temin edebiliyor. Nakit çalışan şirket kredi kartı ve banka kredisi kullanmıyor. Finansmanını kendi sermayesinden karşılayan firma, faiz ve komisyon ödemediği için maliyetini en aza indiriyor. Şirketin öne çıkan diğer bir politikası ise vitrinlerin yeni modellerle sürekli canlı tutulması. Küçük metrekareli Haan.gar mağazalarında aynı anda ortalama 150, büyük mağazalarda ise 250 farklı model satışa sunuluyor. Reyona koyulan ayakkabıların yüzde 70′inin 1 ay içinde satıldığını ve yerine derhal yeni modellerin konulduğunu aktaran Alpaslan Selçuk, “Bir anlamda ayakkabıcılığın BİM’i olduk. Biz de onlar gibi mağaza sayımızı sürekli artırıyoruz ve ucuza mâl edip ucuza satıyoruz.” diye konuşuyor.

Haan.gar, sattığı ayakkabının yaklaşık yüzde 12′sini kendi fabrikalarında üretiyor. Ayakkabı tabanı üretimi de yapan şirket, İstanbul, Adana, Gaziantep ve İzmir’deki 3 fabrika ve 20 atölyeye de dışarıdan üretim yaptırıyor. Firma, bayilerinden isim hakkı ve reklam katkı payı talep etmiyor. Hatta bayinin tabelasından poşetine ve el broşürüne kadar pek çok ihtiyacı ücretsiz karşılanıyor.

‘Yok, bu kesin Çin malıdır’

Haan.gar mağazalarındaki fiyatları gören müşterinin aklına ‘Bu ayakkabılar kesin Çin malıdır’ düşüncesi geliyor. İlk başlarda vatandaşları yüzde 100 Türk malı sattıklarına inandırmakta güçlük çektiklerini anlatan Selçuk, ancak ürünü kullananların, kalitesini gördükten sonra fikirlerini değiştirdiklerini ifade ediyor. Haan.gar’ın en büyük sorunu ise alışveriş merkezlerine girememek. Bazı merkezlere mağaza açmak için başvurdukları bilgisini veren Selçuk, “Ancak bu merkezlerin yetkilileri, diğer ayakkabı firmalarının bizden rahatsız olacağı gerekçesiyle mağaza açmamıza izin vermedi.” şeklinde konuşuyor.

Avrupa’ya da açılıyoruz, ilk mağaza Almanya’ya

Türkiye’nin dört bir yanında mağaza açan Haan.gar ayakkabının şimdiki hedefi Avrupa. Eylül ayında Almanya’da ilk mağazalarını açacakları bilgisini veren şirketin patronu Alpaslan Selçuk, “Yakın zamanda Türkiye’ye gelen Alman ucuz ayakkabı firması Deichmann’a bu iş nasıl yapılırmış kendi ülkesinde göstereceğiz.” diyor. Tüm Avrupa ülkelerinde mağaza açmak istediklerini vurgulayan Selçuk, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Avrupa ayakkabı pazarında Çin hakim. Ancak onlara göre biz çok daha avantajlıyız. Çin’den mal dolu gemi Avrupa’ya 70 günde ulaşabiliyor. Biz ise Almanya’ya TIR’la 1,5-2 gün içinde ürün sevk etme imkanına sahibiz. Çinliler daha limana yanaşmadan ben Avrupa’nın her yanında malımı satmış olacağım

Web Sitesi : bayilik-siteleri/hangar-ayakkabi-bayilik-basvuru-formu-iletisim-ulasim-adresi” target=”_blank”>hangarayakkabi.com

[pro-player width='530' height='410' type='video']http://vimeo.com/22890550[/pro-player]

Bayilik Basvurusu İçin Tıklayınız

Online Bayilik Talebi


İsim (gerekli) :

E-posta (gerekli):

Telefon :

Sizi Aramaları İçin En Uygun Zaman:

Konu :

Mesajınız :


1+1=? 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

158 queries in 2,271 seconds.